July 17, 2023
Author:
Aleksandra Branković

Intervju Večernje novosti - Život plus

Čuvar nacionalnog identiteta u Dubaiju

ALEKSANDRA BRANKOVIĆ, OSNIVAČ SRPSKOG KULTURNOG CENTRA "TARABA" U UJEDINjENIM ARAPSKIM EMIRATIMA

Nešto manje od deceniju Aleksandra Branković živi i radi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gde je nedavno osnovala srpski kulturni centar "Taraba". To je uradila sa ciljem da pomogne deci koja su rođena u ovoj udaljenoj zemlji i nemaju često priliku da posećuju domovinu svojih roditelja, upoznaju se sa tradicijom, kulturom i jezikom Srbije.


Tokom studija sam išla na razne prakse, jer nisam htela da završim fakultet a da nemam baš nikakvo iskustvo. Jedna od kompanija u kojoj sam tada bila na praksi mi je posle osam godina poslala generički imejl: "Drage kolege, ukoliko je neko zainteresovan, imamo otvorenu poziciju u Dubaiju...". To je bilo 2016. godine i pomislila sam: "zašto da ne". Nikada nisam imala strah od izlaska iz zone komfora. Prijavila sam se na konkurs, prošla intervjue i u roku od tri nedelje sam bila u UAE - priseća se Aleksandra kako je dospela u zemlju, o kojoj su joj prve impresije bile da je sve jako veliko.
Kako ste odlučili da otvorite centar u UAE posvećen srpskoj kulturi?


Živeći i radeći tamo, shva- tila sam da nemamo nijednu platformu/organizaciju/mesto gde bismo mogli da se bavimo očuvanjem našeg nacionalnog identiteta. Takođe, tokom doktorskih studija imala sam priliku da vidim na koji način Ministarstvo tolerancije u UAE radi na programima koji bi trebalo da omoguće pripadnicima 202 nacionalnosti u UAE da žive kvalitetnije, da bolje razumeju i prihvataju jedni druge. Nadamo se da će centar biti most između lokalne zajednice i Srbije. Poznavanje jedne kulture, njihovih navika i običaja, vas ne oplemenjuje samo kao jedinku već vam pruža mogućnost da im i poslovno priđete na efikasniji način. Radeći na doktorskoj tezi imala sam priliku da se upoznam sa raznim ljudima koji rade u Ministarstvu tolerancije i da sa njima razmenim mišljenja i čujem njihova iskustva u vezi projekata koji se tiču kulture življenja u multietničkom okruženju. Bili su veoma predusretljivi i otvoreni, govoreći na koji način oni praktikuju očuvanje i promociju svoje kulture i suživota. Učeći o njima, vi učite o sebi i razvijate sličan model po kojem možete očuvati, praktikovati ali i edukovati druge o vašem nacionalnom identitetu.

Podržali su nas i svojim prisustvom na nekim događajima koje smo organizovali.


Koji su ključni ciljevi i programi "Tarabe" u vezi s promovisanjem srpske kulture u Emiratima?


Ciljevi su da još više podignemo svest o našem kulturnom nasleđu i da se pozicioniramo kao zemlja koja je bogata stvaralaštvom. Naši umetnici iz raznih oblasti su ostavili traga i nosioci su raznih prestižnih priznanja. Želimo da prikažemo naše slikare, pisce, muzičke stvaraoce, naučna dostignuća. Ljudi nas u svetu prepoznaju po sportu i nauci, po gostoprimstvu i hrani, ali mnogi nisu upućeni u naše prirodne lepote, izuzetne muzičke talente, glumačke izvedbe. Naši spomenici sakralne arhitekture recimo imaju svetsku reputaciju, mladi naraštaji su višestruki evropski, svetski i olimpijski prvaci u prirodnim naukama... Imamo toliko toga da ponosno predstavimo drugim kulturama. Trenutno radimo na programu koji bi trebalo da se prikaže u UAE od septembra 2023. do marta 2024. godine.


Kakve su reakcije lokalne zajednice na otvaranje kulturnog centra?


Reakcije su pozitivne i imamo mnogo upita na temu zajedničkog organizovanja izvesnih kulturnih manifestacija - od festivala narodnih igara sa ovog područja, preko izložbe slika umetnika koji su inspirisani Srbijom... Imali smo goste drugih kultura i nacija na ne- kim od događaja i svi su bili odu- ševljeni kretivnošću i energijom koju posedujemo kao narod.

Na koji način "Taraba" promoviše srpske tradicionalne vrednosti u UAE?


Ako govorimo o promociji na ovim prostorima, glavni aspekt toga su vrednosti koje delimo - porodica, zajedništvo, otvorenost, međusobno poštovanje. Naši slika- ri su kroz specifične tehnike pri- kazivali kulturu Emirata viđenu našim očima. Vezovi i ručni rad su nam takođe dodirna tačka. Želimo da radimo na zaštiti i vrednovanju kulturnog nasleđa kao neobnovljive i jedinstvene zaostavštine, ali i na shvatanju kulture kao privrednog potencijala. Do sada smo organizovali gostovanje pozorišnih predstava, nastup amaterskog folklornog ansambla koji smo oformili ovde, dve izložbe slika naših umetnika, jedan modni performans i jedan javni nastup pozorišnog tipa gde smo gostima pokušali da prenesemo delić onoga što je Srbija kroz video-materijale, nastup naše profesorke etnomuzikologije koja je otpevala našu himnu u akapela stilu i još dve naše izvorne narodne pesme uz pratnju harmonike, kratak kviz koji je vodio Ivan Zeljković, izložbu slikara Boba Ivanovića na temu "U čast velikih šeika". Time smo simbolično otvorili SKC "Taraba" 15. februara, na Dan državnosti Srbije. Program je kratkim govorom otvorio Njegova ekselencija Yasser Al Gergawi, generalni direktor Sandooq Al Watan, najveće emiratske filantropske organizacije, predsednik Upravnog odbora nacionalnog pozorišta u Dubaiju, direktor za strateška partnerstva u Ministrastvu tolerancije i blizak saradnik Njegove ekselencije šeika Nahyan Bin Mubarak Al Nahyan-a, ministra tole- rancije.

Otkrijte nam neke detalje o dosadašnjim umetničkim izložbama i pozorišnim gostovanjima koje je Centar organizovao?


Organizovali smo retrospektivnu izložbu akademske slikarke Sanje Janković, poznate po tehnici slikanja vinom, za koju se kaže da je Leonardo da Vinči koristio za skiciranje na svojim slikama. Ona je prva umetnica koja je ovu tehniku brendirala i zaštitila kao intelektualno vlasništvo. Tehnika podrazumeva gotovo somelijersko poznavanje vina jer nije svaka sorta grožđa pogodna za slikanje - zbog gustine, boje, kiseline ili kristala šećera. Zatim multidisciplinarnu izložbu naše dizajnerke Tijane Mladenović, čiji je brend nastao u Srbiji u saradnji sa lokalnim zanatlijama. Prvo pozorišno gostavanje u organizaciji SKC "Taraba" je bila predstava Teatra Levo (pozorište AKUD Lola) "To ti je raj", izvedena na srpskom jeziku, a koja prikazuje međuljudske, tradicionalne i ljubavne odnose u manjim sredinama. Zadovoljstvo nam je da je Teatar Levo bio među prvima koji su izveli predstavu, jer su iz njega potekla neka od najvećih glumačkih imena - Miodrag Petrović Čkalja, Ljiljana Krstić, Mija Aleksić, Zoran Radmilović, Mirjana Karanović, Ana Sofrenović...


U redovnom programu imate časove folklora za decu i odrasle, kao i radionice srpskog jezika za najmlađe. Postoji li zainteresovanost roditelja i dece za prvo odeljenje srpskog jezika u UAE?


- Jedan narod izumire kada se ugase njegova kultura i jezik. U izuzetno multikulturnom okruženju kakvo je UAE i sa našom dijasporom koja je relativno mala za državu od 10 miliona stanov- nika, izloženost srpskom jeziku se svodi na porodično okruženje. Način života ovde zahteva dosta vremena provedenog van kuće, pa se porodično vreme, nažalost, svede na minimum. Deca su u školi i okruženju pretežno izložena engleskom (pa arapskom), tako da srpski postaje u stvari drugi jezik a ne maternji. To dovodi do gramatički nepravilnog govora, nepoznavanja pravila, kao i slabog poznavanja pisma, naročito ćirilice. Takođe, deca nisu izložena informacijama o važnim ličnostima iz naše kulture i tradicije. Cilj radionica srpskog jezika jeste da se deca što bolje nauče jeziku, čitanju, pisanju, ćirilici, pojmovima iz naših krajeva, ali i običajima i praznicima. Jedan od glavnih ciljeva jeste i okupljanje zajednice i druženje sa drugom decom iz Srbije. Ovakave radionice postoji već 12 godina i mi sada, u saradnji sa ljudima koji su započeli ovu inicijativu, želimo da se pridružimo programu Ministarstva prosvete koji podrazumeva formiranje odeljenja srpskog jezika i kulture u dijaspori. Već 17 zemalja sveta je u tom programu i mi se nadamo da će UAE biti 18. Interesovanje postoji, roditelji uveliko prijavljuju svoju decu. Ponosni smo što imamo priliku da "govorimo srpski da nas ceo svet razume".

Korišćenjem ovog sajta, saglasni ste sa čuvanjem kolačića na vašem uređaju radi unapređenja navigacije na sajtu, analiziranja upotrebe sajta i pomoći u našim marketinškim kampanjama.

prihvati